KARTA POBYTU W MAROKU – DOKUMENTY, RESIDENT CARD IN MOROCCO – DOCUMENTS.

April 6, 2017
Myślałam, aby napisać na ten temat już od jakiegoś czasu, ponieważ dostaje zapytania od osób, które chciałyby zostać w Maroku dłużej niż 3 miesiące (tyle możemy zostać przyjeżdżając z europejskiego państwa), jednak nie bardzo wiadomo, co tak naprawdę jest potrzebne do pozytywnego zakończenia tej procedury.
Gdzie trzeba się udać? Na posterunek policji. Tam otrzymacie listę niezbędnych dokumentów. Radzę iść na posterunek zgodny z właściwością miejsce zamieszkania męża. Dlaczego jest to ważne? Powiem na swoim przykładzie: kiedy mieszkaliśmy w innym mieście niż to gdzie urodził się i mieszkał mąż, niestety nasze dokumenty zostały odrzucone. Dlaczego? Dokładnie nie wiadomo. Mieliśmy wszystko, oszczędności itp.. Wydaje mi się teraz z perspektywy czasu, że po pierwsze zależy na kogo się trafi, a drugie, mąż nie miał w tym mieście nieruchomości (wówczas wynajmowaliśmy mieszkanie). Pisząc nieruchomość mam na myśli także dom rodzinny męża. Nie musi on posiadać swojego domu lub mieszkania, choć jest to mile widziane. Na posterunku poinformowano mnie, że jak chce zostać ze swoim MĘŻEM w Maroku, to muszę mieć na koncie 30.000 EUR.. Była to kompletna załamka, szczególnie biorąc pod uwagę to, że po dokumenty poleciałam do Polski (musiałam wziąć 3 samoloty!), trzeba było pojechać do innego miasta po dokument o niekaralności (KRK – krajowy rejestr karny) do Sądu Okręgowego, przywieźć kupę innych dokumentów i zrobić tłumaczenia..). Niestety okazało się, że zrobiliśmy to wówczas na marne.. Dokumenty straciły ważność po 3 miesiącach. Straciliśmy kupę kasy, czasu, nerwów itp. Przez prawie rok, co 3 miesiące musiałam lecieć do Polski czy Anglii (co mi akurat wtedy pasowało, ze względu na spotkania z rodziną i znajomymi), a po każdym przyjeździe wiza była odnawiana na następne 3 miechy (stempelek w paszporcie).  Dopiero, kiedy przyprowadziliśmy się do miasta, gdzie mieszkał mąż i gdzie miał tą nieruchomość, sprawa zaczęła toczyć sie w dobrym kierunku.
Co trzeba mieć? Cierpliwość i pozytywne nastawienie plus uśmiech na twarzy i łagodność w oczach (po przybyciu na posterunek policji) hehe 🙂

15134250_1249590231745687_1275640749_n  15055593_1245282498843127_914404989751307019_n img_5111

Jakie dokumenty są potrzebne? Jeśli składasz dokumenty o kartę pobytu po raz pierwszy, to należy mieć zaświadczenie z krajowego rejestru karnego (tzw. zaświadczenie o niekaralności) z Polski!!! lub innego kraju europejskiego, gdzie posiadasz obywatelstwo. Jeśli składasz dokumenty ponownie, wówczas wystarczy już tylko zaświadczenie o niekaralności wydawane w Rabacie. Teraz jest tak super, że nie trzeba jechać do stolicy, tylko można zamówić zaświadczenie online i zaznaczyć w jakim sądzie w danym mieście się je odbierze. Opłata przy odbiorze, można śledzić online cały progres wydawania dokumentu i mamy powiadomienia na maila, kiedy dokument jest gotowy do odbioru.
Wydaje mi się, że przy pierwszym razie trzeba także mieć akt urodzenia z Polski lub kraju, gdzie się urodziłaś/eś. W USC wydadzą Wam od ręki za opłatą 20-30 zł. Nie pamiętam na 100%, ale można zawsze iść na policje i się dopytać. Ja, nauczona ciężkimi doświadczeniami hehe, wolę zawsze mieć w Maroku więcej papierów niż mniej. Jeśli składasz dokumenty o ponowną kartę pobytu na rok, złóż ją co najmniej 6 dni przed wygaśnięciem ważności Twojej karty (Twojego marokańskiego ID hehe). Zawsze należy mieć ze sobą oryginały dokumentów, będą one porównywane z kopiami przy legalizacji i na policji.
Lista dokumentów:
  1. Akt małżeństwa (2 kopie),
  2. Akt urodzenia (przy pierwszym składaniu dokumentów o wydanie marokańskiej karty pobytu, 2 kopie),
  3. Zaświadczenie o niekaralności – jeśli to Twój pierwszy raz, to z Polski, jeśli ponowny, to z Rabatu (2 kopie),
  4. Pismo, które musi napisać Twój mąż, że posiada nieruchomość, jest właścicielem domu itp. (nawet, jeśli mieszka z rodziną, część domu należy do niego według marokańskiego prawa; chodzi o to, gdzie będziecie mieszkać w Maroku oraz, że bierze za Ciebie odpowiedzialność finansową. Dopytajcie o szczegóły na Policji (2 kopie),
  5. Zaświadczenie od lekarza o zdrowiu (ogólne, 2 kopie),
  6. Zaświadczenie z banku o posiadaniu konta bankowego (za pierwszym razem także wyciągi z banku, proszę sprawdzić na policji, co dokładnie jest wymagane, 2 kopie),
  7. 12 zdjęć na ID/dowód osobisty (proszę to zaznaczyć przy robieniu zdjęcia, bo mogą Wam trzasnąć inne, mnie cofnęli na policji mimo tego że zaznaczyłam, że chce zdjęcia na ID!, było ponoć złe tło oraz facetka za bardzo zdjęcie obcięła hehe faktycznie, była sama głowa, bez szyi 😉 niczym z kroniki 997..),
  8. 3 kopie Twojego paszportu (tam gdzie zdjęcie i przy pierwszym razie też tam, gdzie jest pieczątka z datą wjazdu),
  9. 100 dhs (uiszczamy policjantowi przy składaniu dokumentów),
  10. Dokument własności nieruchomości (tam gdzie będziecie mieszkać, czasami może być wymagana umowa o pracę męża, 2 kopie),
  11. Wypełnione 3 formularze (czasami, w zależności od komisariatu wymagane są także pewne formularze, które należy uzupełnić, zazwyczaj w języku francuskim, należy zapytać na policji o listę wymaganych dokumentów i jeśli są tam te formularze, to powinni oni Wam je wydać na miejscu).

Pamiętajmy, że w zależności od miasta lub komisariatu, lista dokumentów może się różnić.

13599594_1137012103003501_2066642306_n  13487529_1127256450645733_888854579_n IMG_1408

 

Mam skompletowane dokumenty. Ile one są ważne? 3 miesiące liczone od daty wydania dokumentu.
Ważne – tip: Pamiętajcie, aby wspomnieć o łączeniu rodzin i że Wam bardzo zależy, żeby mieszkać w Maroku razem z mężem (lub żoną) hehe
Czy  dokumenty powinny być tłumaczone? Tak. Na arabski lub francuski.
Na ile wydawana jest karta pobytu? Na początku na rok. Potem, po kilku latach w Maroku, można się starać o dłuższy czas (np.10 lat), ale w tych czasach to nie wiem czy to będzie działać..
Jaka jest opłata? Karta pobytu na jeden rok kosztuje symbolicznie 100 dhs, czyli około 10 EUR/$.
Czy co roku kartę trzeba odnawiać? Tak. Co roku trzeba kompletować ten sam zestaw dokumentów i radzę zawsze miesiąc przed końcem ważności karty iść i się dopytać, ponieważ czasami są nowelizacje i dokumenty się nieznacznie (lub znacznie hehe) mogą różnić. Nam w tym roku dodano jeden extra dokument, co opóźniło proces (co ciekawe pytaliśmy się wcześniej, trzeba być na takie sytuacje przygotowanym psychicznie i nerwowo..).
Czy dokumenty do karty pobytu trzeba legalizować? Jak nie, jak Tak hehe Najlepiej po wykonaniu kopii iść z rana i wszystko zalegalizować. Jeśli nie wiesz jakie dokumenty dokładnie, zapytaj osobę, która przystawia te znaczki i pieczątki. Jeśli powiesz, że potrzebujesz te dokumenty na policję do karty pobytu, na pewno powiedzą Tobie, które dokumenty wymagają legalizacji. Uwaga na kolejkę. Radzę dokładnie ustalić kto za kim stoi, aby nie doprowadzić się do szewskiej pasji i nie nabrać koloru dojrzałego pomidora, a także podniesienia ciśnienia hehe Ile to kosztuje? Około 30 dhs za wszystko.
Koszty związane z karta pobytu. Musicie uwzględnić dokumenty przywiezione z Polski, jeśli trzeba, to koszty podróży, tłumaczenia..
Koszty w Maroku to (na rok 2017):
  1. 100 dhs (około 10 EUR/$) jako opłata za kartę na posterunku policji, która uiszczamy razem z dokumentami,
  2. koszty legalizacji – 30 dhs,
  3. jeśli bierzemy zaświadczenie o niekaralności z Rabatu – 10 dhs,
  4. kopie dokumentów – 30 dhs,
  5. zdjęcia – 30 dhs,
  6. lekarz domowy (GP)- 100-200 dhs,
  7. opłata w banku za dokumenty chyba 10 dhs..
Ogółem: nie jest tak drogo, 300-400 dhs (30-40 EUR/$).
Uwaga na informacje w internecie!!! Ostrzeżenie. Można spotkać się z radami, które niekoniecznie są dla Was dobre. Jeśli nie chcecie przechodzić przez proces z dokumentami, nie macie chęci czy kasy, albo z jakichkolwiek innych powodów, na niektórych stronach są porady jak ten proces obejść. Można co 3 miesiące przekraczać granicę jednego z hiszpańskich miast, które jest jakby na terenie Maroka. Będziecie mieć stempelek co 3 mieszki w paszporcie. Jeden dzień wyjazd, drugi przyjazd. Uważajcie, nie wszystko złoto, co sie świeci. Po pierwsze jest to łamanie prawa. Może uda się raz czy dwa, ale na granicy wiedzą na co zwrócić uwagę i każdy zna takie dziwne praktyki. Nie polecam ,a wręcz ostrzegam. Jest to karane (wchodzi w grę także więzienie!) plus możecie dostać zakaz wjazdu do Maroka na 10 lat albo dożywotnio.. Z drugiej strony, jeśli myślicie, aby mieszkać w Maroku przez jakiś czas lub permanentnie, to nie jest to dobre rozwiązanie, bo komu by się chciało powtarzać taki zabieg co 3 miesiące! Zdarzało się także, że osoby były zatrzymywane na terenie tego hiszpańskiego miasta przez dłuższy czas, a jest tam  dość drogo i niezbyt bezpiecznie, ze względu na koczujących lub nieustannie próbujących się przedrzeć przez granicę imigrantów z Afryki..

13578968_1137012179670160_164336036_n 13578859_1137011083003603_653638732_n IMG_1412

Czas załatwienia sprawy: hmmm tu możliwości są nieograniczone.. Od miesiąca do roku 😛 Nie, nie, żartuje, nie jest aż tak źle.. Po złożeniu kompletnych dokumentów, powinniśmy otrzymać niezwłocznie, czyli na miejscu, papier, w którym będzie napisane, że to jest nasze ID i możecie przebywać w Maroku. Na kartę pobytu, tą plastikową możecie trochę poczekać. Ja miałam kartę na rok, a dopiero po pół roku otrzymałam plastikową.. Uważajcie na ten dokument papierowy. Jest bardzo ważny!! Z tym musicie podróżować (jeśli wybieracie się za granicę) plus jak zgubicie, trzeba powtórzyć cały proces od nowa!!!!!! Wszystkie dokumenty itp., także radzę strzec tego jak oka w głowie..
Postarałam sie opisać cały proces dość szczegółowo, mam nadzieję, że to komuś pomoże. Pamiętam, że kiedy my z mężem załatwialiśmy te sprawy, tak jak i ślub (tu link o dokumentach potrzebnych do ślubu, jeśli jesteś przed zawarciem związku małżeńskiego 😉 click here), wówczas nie było jakiś super info online i wszystko poznawaliśmy empirycznie hehe Czasami były to bolesne doznania, a cierpliwość była wystawiona na ciężką próbę..
Jeśli macie jeszcze jakieś pytania: zapraszam do kontaktowania się na FB na fanpage Travel Cooking Agnes (click here ). Na pewno odpowiem 😉 Pozdrawiam i powodzenia 😛

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Translate